אלי כהן נטפליקס המרגל שלא חזר

אלי כהן נטפליקס המרגל שלא חזר

הסדרה החדשה בכיכובו של סשה ברון כהן יכולה להטעות. על אף המיתוס שהצמיחה דמותו של אלי כהן במשך השנים בישראל הוא לא זכה להנצחה ראויה. רחוק מזה . אלי כהן נטפליקס המרגל שלא חזר נשאר דמות עמומה מסתורית ללא מפעל הנצחה ראוי במדינה עבורה הקריב את חייו .

סשה ברון כהן עושה כבוד לגדול המרגלים

לפעמים ההיסטוריה חוזרת על עצמה , לפעמים היא מעמידה מראה ברורה וחדה. זה בדיוק מה שעושה הסדרה החדשה של נטפליקס למדינת ישראל. המדינה שמנציחה בסמלים , שמות רחובות , מבני ציבור וימי זיכרון את העבר שלה , שכחה את המרגל אלי כהן . נטפליקס לא.

יהודי מדינות ערב בשירות ישראל החדשה

כיום קיים ויכוח עז בין היסטוריונים במדינת ישראל , שמעיזים להביט אל העבר באומץ. לא מתוך ספרי ההיסטוריה של משרד החינוך. יהודי מדינות ערב , בניגוד ליהודים ממזרח אירופה מעולם לא נשאו את עיניהם להקים מדינה.
הם התאפיינו באורח חיים מסורתי , דתי וקיימו קהילות מפוארות במשך מאות שנים תחת השלטון המוסלמי. התשלום היה זול יחסית . היהודים לא טפחו תקוות למדינה משלהם . כבדו מאד את הממסד המקומי ונהגו לקרוא לילדיהם בשמות המנהיגים הערבים של המדינה.
כך עלו בראשית שנות החמישים לישראל עשרות אלפי יהודי מדינות ערב עם שמות ערביים לכאורה.

מלחמת העולם השנייה היא האסון של יהודי המזרח

התנועה הציונית שקמה בסוף המאה ה 19 לא כללה נוכחות של יהודי מדינות ערב .בניגוד לפוגרומים המאורגנים במחצית השנייה של המאה ה 19 שבוצעו ביהודים במזרח אירופה , היהדות בארצות כמו עירק ואיראן פרחה.
עם תחיית הציונות באירופה , החלו הבעיות לצוץ גם אצל יהודי מדינות ערב. התהליכים שהביאו להקמת מדינת ישראל דחקו את הקהילות לעקור מארצות ערב ולהגיע למדינה החדשה.

במקביל, מרבית יהודי אירופה נספו בשואה , בתאי גזים ובזוועות שהנחילו הנאצים. קברניטי המדינה הצעירה חפשו קליינטים חדשים ואלו היו בשפע בארצות ערב.

בסדרה אלי כהן בנטפליקס המתמקדת בדמותו של המרגל הישראלי , אנחנו רואים כמה רמיזות למעמד הנמוך לו זכו יהודי ארצות ערב במדינה החדשה . היעדר הנצחה ראויה לאלי כהן בתרבות הישראלית , למעט נטפליקס אלי כהן צפייה ישירה , היא כמעט סגירת מעגל לנושא הכאוב הזה.

אלי נטפליקס כתוביות עברית צפייה ישירה תרגום מובנה לעברית.