ים המלח המקום הנמוך בעולם

ים המלח המקום הנמוך בעולם

טיול לאורך כביש 90 חושף את מותו האיטי והשקט של ים המלח . ים המלח המקום הנמוך בעולם הופך לרצועת בולענים מסוכנת שקוברת את היופי האין סופי של הפלא השמיני שלי .

לאחר התלבטות ארוכה היכן לנפוש כמה ימים של שקט נפל הפור על ים המלח. סוף כל סוף לא בקרתי בחלק הדרומי שלו מספר שנים והגיע הזמן לכתוב יומן מסע לים המלוח השוכן במקום הכי נמוך בעולם .

ים המלח המקום הנמוך בעולם

ים המלח המקום הנמוך בעולם גובה פני המים ©  צילום wesave

הכי נמוך , הכי מלוח, הכי נכחד

בדומה לימות אחרות בעולם המתייבשות ונעלמות בשל מעשה ידי האדם , ים המלח בכנה חמורה להפוך לאגדה.
בחמישים השנים האחרונות צומצמה באופן משמעותי זרימת המים מנהר הירדן אל תוך הימה ומי השיטפונות שנאגרים בשני צדדי הים חסרים אף הם למפלס .

כאשר הייתי הייתי ילד סקרן הלכתי שבי אחר סיפור מציאת מגילות ים המלח , הנזירים ששכנו לאורכו במשך מאות שנים . סיפור הגבורה ( גבורה ? ) של לוחמי מצדה הפך למיתוס בישראל .

אותה סקרנות , מהולה באלמנט משיחי הביאה במאה ה 19 חוקרים מאירופה לחופי הים הנשכח. החוקר החשוב ביותר מבחינתי , הנרי בייקר טריסטם Henry Baker Tristram תעד את החי והצומח ובצע תגלית חשובה . Tristram אתר מחדש את מיקומו של מבצר מצדה.

התגלית פתחה תקופה של 150 שנות חפירה וגילוי מחדש של המבצר האחרון של היישוב היהודי בארץ ישראל שלחמה באומץ רב מול האימפריה הרומית . אפילו ריהאנה וגם קונן אוברייאן באו לראות את הים רגע לפני שהוא נעלם.

חניון עין גדי בתוך בולען ים המלח

חניון עין גדי בתוך בולען ים המלח פעם החניון המרכזי © צילום wesave

יומן מסע מה נשאר מים המלח המקום הנמוך בעולם

90 קילומטר , בצד הישראלי , אורך חופיו של ים המלח . בפועל הים מחולק לשני חלקים לפי מפלס מי ים המלח. בצד הצפוני הסמוך לצומת אלמוג עדיין ישנו ים פעיל , על אף נסיגת החוף לאורך השנים .

ים המלח הדרומי , הלשון , מקבל את המים שלו באמצעות תעלות מהחלק הדרומי וסובל מפעילות אינטיסיבית של תעשיית מינרלים ותיירות .

מה קרה לים שבו ניתן לצוף , למים בעלי הסגולות הרפואיות , שריתק אליו מאמינים , מתבודדים ומלכים שקבעו בו את העיר המקלט שלהם . לא נשאר הרבה . אבל המעט שנשאר מים המלח מספיק מרתק על מנת לא להחמיץ אף ביקור או נסיעה לאורך חופיו.

אף על פי כן חופי ים המלח הם אטרקציה תיירות . לצד מסלולי הליכה מרתקים במדבר ובתי מלון בים המלח נחשבים לאטרקציה תיירותית בפני עצמם .

מדריך תיירות ים המלח מצדה , סגולות רפואיות , תעלומות היסטוריות ובתי מלון מומלצים בים המלח