לאן נעלם הספסל ה12 בגן הבנים ברמת גן

לאן נעלם הספסל ה12 בגן הבנים ברמת גן

מי לא מכיר את גן הבנים ברמת גן. מדובר בנקודה גבוהה במרכז העיר, ממנה ניתן לצפות על כל גוש דן. בראש הגבעה, או ההר כפי שהוא נקרא, מוצב פסל הנצחה לשואה. מקיף אותו מעגל ובו פסיפסים ( מוזנחים!!!) של 12 השבטים אבל רק 11 ספסלים. אז מי לקח הספסל ה12.

לאן נעלם הספסל ה12 בגן הבנים ברמת גן

לאן נעלם הספסל ה12 בגן הבנים ברמת גן

הפסיפסים המוזנחים על הר הבנים ברמת גן 

לאחר תהליך שיפוץ שארך כמעט שנתיים נפתח גן הפנים ברמת גן. מדובר באחת הפינות היפות של גוש וישראל בכלל. בראש ההר ניצב יד לבנים, בסמוך לו הבית המשוגע ובשוליו הקרם דלה קרם של שכונת רמת יצחק- מבנה הצופים.

עבודות פסיפס הר הבנים רמת גן

עבודות פסיפס הר הבנים רמת גן

בראש יש את הפסל המפורסם שכולם מכירים. מדובר למעשה באנדרטה הנקראת כח התקווה. אני בספק אם היא הייתה בתוכניות האדריכל ריכרד קאופמן, אבל כאשר חברים שלי מחוץ לעיר מבקרים שם, הם מיד מתכננים מתי לחזור.

מודעות גוגל


ובכל זאת משהו חסר בהר הבנים ברמת גן 

לפני מספר ימים בקרנו בהר. הגן חייבים להגיד נקי יחסית למקומות דומים ברמת גן. בהתחשב שבמקום פועלת גם גינת כלבים, המקום נקי. ואז שמנו את פעמנו לעבר אנדרטת התקווה בראש ההר. הבניה בעיר הביאה למצב שהבתים החדשים כבר נושקים אל שולי הגן. המרפסות כמעט יושבות על הקו האווירי שלו. האם היה אפשר לתכנן אחרת?

בביקור הזה גלנו את הפסיפסים של 12 השבטים. אני לא יודע מתי הם מוקמו שם, אבל אין ספק שעם קצת תשומת לב, אפשר לשמר אותם לדורות הבאים. גם עבורנו. אין סיבה לסוג כזו של הזנחה. אז מה אם לא השלטון הנוכחי הרכיב אותם?

אבל זו לא הנקודה. ספרנו ובדקנו ש12 פסיפסים מעטרים את הכיכר רחבת הידיים של הפסל. ואכן כולם שם. הפתעה? יש גם ספסלים. אבל רק 11. מדוע חסר ספסל לשבת בו? בדקנו ומצאנו מספר השערות.

  • לשבט לוי לא הייתה נחלה ולכן אין לו ספסל משלו
  • ספסל אחד נגנב באישון לילה בשנת 2019 כאשר האנדרטה חוללה
  • לעירייה לא נשאר כסף
  • התכנון היה לקוי ולא היה מקום לאחד נוסף
  • בני שבט לוי עסוקים בעבודה המשכן ואין להם זמן לשבת על הספסל

תהיה הסיבה אשר תהיה להיעדר הספסל על הר הבנים ברמת גן. אולי זה היה מראש החזון של המתכנן, יש בה מעט טעם לפגם. כבר לא כל ישראל חברים.