מגילות ים המלח מסע מצולם מירושלים לקומראן

מגילות ים המלח מסע מצולם מירושלים לקומראן

חצי שעה נסיעה מפרידה בין ירושלים לבין שמורת קומראן בה התגלו dead sea scrolls. הנסיעה לאורך הכביש הרחב מובילה מחמסין פוליטי לחמסין מדברי אמיתי. לאורך השנים אכלסו את הדרכים הרעועות לים המוות צליינים , הוזים , נמלטים מהחוק וחוקרים בעלי חלומות גונבי גבול ורועי עיזים . הם אלו שהצילו את מגילות ים המלח וההיסטוריה של המקום הנמוך בעולם.

מגילות ים המלח מסע מצולם מירושלים לקומראן

מגילות ים המלח מסע מצולם מירושלים לקומראן © wesave

היסטוריה שהתרחשה לגמרי במקרה. הצטרפו אלינו למסע מירושלים למערות המסתוריות בהן התגלו מגילות ים המלח ולסיפור המרתק סביב היסטוריה וקנאות דתית במקום הנמוך בעולם.

באופן מפתיע המערות בהן התגלו המגילות לא רחוק מהכביש היחיד לאורך חופי הים המלוח.

במשך שנים השקיעה מדינת ישראל הון תעופות בפיתוח רצועת החוף הצפונית של ים המלח. כמה מההמצאות החשובות בתחום החקלאות המדברית כוננו כאן . בעשור האחרון עם התפשטות תופעת הבולענים חלקים מהנוף נראים כמו תפאורה לכוכב הקופים. מראות אפוקליפטיים של מקומות נטושים על רקע המדבר המלוח בעולם.

כמה ממחפשי האוצרות המפורסמים של ימנו היו שמחים לחוות סיפור דומה. גילוי המגילות התרחש לגמרי במקרה . כמו שההיסטוריה אוהבת מעת לעת לתעתע בנו . היא מחביאה אוצרות במשך אלפי ומאות שנים ואז מגישה אותם על מגש של כסף.

צעד אחד מתחת לפני פני הים על נקודת האפס לפני ים המלח

צעד אחד מתחת לפני פני הים על נקודת האפס לפני ים המלח © wesave

לפני ייסוד מדינת ישראל האזור היה נטוש. הלכה למעשה שהו רק בדואים שהכירו היטב את המדבר. הם ידעו לזהות את בורות המים המעטים. רובם התפרנסו מרעיית צאן ומסחר בין שני צידי הגבול. העיר הכי קרובה לכאן היא יריחו . לאזור הזה נמלט אליהו הנביא מזעם הנביאים הפאגנים. את הסביבה המדברית הקשוחה והמבודדת בחרה כת המורכבת מקנאים דתיים. מתנזרים מתענוגות העולם העתיק וחדורי אמונה קנאית חסרת פשרות.

מוחמד מחפש עיזים ומגלה אוצר

מוחמד א-דיב לא היה שונה מרועי צאן אחרים שנעו עם עדר העיזים שלהם על שפת ים המלח. בימים ההם מי הים היו קרובים בכ 300 מטרים למצוקים. רעיית עיזים בחום של 45 מעלות צלזיוס היא משימה קשה.

מערות בהן נמצאו מגילות ים המלח

מערות בהן נמצאו מגילות ים המלח

אפילו עבור מי שנולד ונודד במדבר. העיזים מתחבאות במקום מסתור אליו הן מגיעות הודות ליכולת הניידות שלהן בשבילים הצרים. אל תוך אחת המערות הקטנות האלו אשר משמשות כמקום מסתור לנחשים ועיזים זרק הנער הצעיר אבן. המערה , כמו מכשיר קשר היסטורי ענתה לו בהד שנותר מכד חרס בו פגעה האבן.

מדבר יהודה התוחם את ים המלח לא מחלק מתנות לעיתים קרובות והנער נכנס למערה. אלאדין מודרני .

הוא נכנס בחשש קל אל המערה החשוכה , גשש באפלה ומצא שם כד חרס ובו 3 מגילות .

מגילות קומראן משהו רוצה טרמפ למדבר

מגילות קומראן משהו רוצה טרמפ למדבר © wesave

ההיסטוריה הופכת לחומר בערה במאהל

כמו טבעת העוצמה של בילבו באגינס , כך המגילות הצליחו להגבר מהשמדה מהירה. בהתחלה המשפחה חשבה להשתמש בה כחומר הסקה למדורה . אולם הכוחות המאגיים של של כת האיסיים גברה על גם על המכשול הזה. נשימה ארוכה , המגילות עושות דרכן בבטחה לסוחרי אומנות.

בכתבה הבאה – עוד מגילות מתגלות ומתפזרות בעולם סיפור בלשי על הבאת מגילות ים המלח לישראל