מוזיאון העדה העיראקית אור יהודה

מוזיאון העדה העיראקית אור יהודה

במרכז אור יהודה שוכן מרכז מורשת יהדות בבל הידוע גם בשמו מוזיאון העדה העיראקית אור יהודה יצאנו לבקר במוזיאון הכי מתוק ונוסטלגי בישראל וחזרנו נרגשים ומלאי חוויות כאילו היינו בבגדד עצמה  פוג אל נחל עץ תמר וחידקל אחד גדול שזורם כבר אלפי שנים 

 

מוזיאון העדה העיראקית אור יהודה

מוזיאון העדה העיראקית אור יהודה צילום wesave ©

 

מוזיאון העדה העיראקית אור יהודה 

מוזיאון העדה הבבלית אינו פתוח ביום שבת אז פיננו בוקר של יום חול ויצאנו לאור יהודה בירת העדה העירקית. הבניין עצמו מעניק הרגשה של כפות תמרים הסמל הבלתי רשמי של יהדות בבל. 

בפייסבוק קיימת קבוצה פעילה הנקראת משמרים את השפה העירקית הכוללת יוצאי עיראק , בני הדור השני לעולי בבל וגם לא מעט כאלה שפשוט רוחשים סימפטייה והערכה לקהילה העיראקית המפוארת שפעלה בעירק כ 3000 שנה . 

חנוכיה מוזיאון יהדות בבל אור יהודה

חנוכיה מוזיאון יהדות בבל אור יהודהwesave ©

אז מה יש מחכה לכם במוזיאון ? 

שחזור כמעט מדויק של החיי הקהילה העירקית בבגדד טרם קום המדינה . הרחוב בבגדד קם לתחייה במוזיאון מרכז מורשת יהדות בבל שנוסד ב 1973 ומאז מהווה מוקד משיכה לבני העדה מכל רחבי הארץ והעולם וממש לא לבני העדה העירקית ולמשמרי השפה בקבוצת הפייסבוק .  

קמעות נגד עין הרע של יהדות עירק 

כל מי שגדל בבית עירקי מכיר את הקמעות , לפחות חלק מהן , את אלו שאינן סודיות ועוברות במשפחה מדור לדור. הן מוצגות בתערוכה של כבוד ומזכירות נשכחות מהבית החם של סבתא שם היו עפצה שעברה מאחד לשני לפי הצורך , רסאסי כדורי עופרת המשמשות לטקס נגד עין הרע ועדיין ניתן להשיג בשווקים השונים. 

קמעות נגד עין הרע מוזיאון העירקים אור יהודה wesave ©

הרחוב של בגדד קם לתחייה עם החייט ומוכר התבלינים

בקומה השנייה הם קמים לתחייה כמו מתוך סיפור אל המציאות של היום . בעלי המקצוע עם השמות ששמענו בילדות , על כאלו שהמשיכו לעסוק במקצוע גם לאחר העלייה לארץ ישראל וכאלו אשר השאירו את החלום בעירק על גדות נהר החידקל כמו האחים כווייתי או צ’אלרי בגדד . ים של געגוע !

אם את הקמעות עוד הספקנו לראות בבית של סבא וסבתא , הריי שאת הסיפורים על הרחוב היהודי בבגדד ועל בעלי המקצוע רובנו זכו רק לשמוע , על בית הקפה הגדול

החייט העירקי דרזי 

כמה בדיחות שמענו פעם על עירקי פיג’מה . הכינוי לאותן חליפות מהודרות מבד קשמיר שבהן התהדרו הגברים העירקים . התופרים מבדד שחלקם עלו לארץ ופתחו בהם חנויות גלנטריה מפוארות ברחבי רמת אור יהודה ונס ציונה זוכים כאן לכבוד מיוחד. אין היום חייטים שיודעים לתפור על המודה . 

תמונה של חייט יהודי בבגדד עירק

תמונה של חייט יהודי בבגדד עירק  wesave ©

מוכר התבלינים בעירק עטאר 

איך יהיו לנו הטעמים המיוחדים של הסירים הבישולים מלאי האהבה , מי יכין את הבוטנאג מי ימכור לנו כמון ומי יטעים את המאכלים בדיוק אשר שמור למי לסבתות בלבד. אשה עירקית אם היא לא סבתא , אין לה סיכוי לקלוע לטעם של האוכל העירקי שעובר מדור לדור ללא מתכון רשמי.

אני מביט בו במוכר התבלינים  , נזכר בילדותי המאושרת , ובך סבתי היקרה בין קופסאות של תבלינים ושואל את עצמי , בחורף הזה שאת לא כאן , מי ישלח אותי להביא 100 גרם כמון  ?  מי יעבור על שקיות קרטון מלאות בריח נעים של ילדותי . איזה געגוע . 

 

מוכר תבלינים בעירק מוזיאון יהדות בבל

מוכר תבלינים בעירק מוזיאון יהדות בבל  wesave ©

טלפון מרכז מורשת יהדות בבל 03-533-9278

כתובת מוזיאון העירקים באור יהודה שדרות   מרדכי בן פורת 83 אור יהודה

מוזיאון העדה העיראקית אור יהודה כל הפרטים על המוזיאון של העדה הבבלית הפריטים המיוחדים של המוזיאון פריטים נגד עין הרע תמונות מחיי הקהילה היהודי