מי היו הפנתרים השחורים והקשר שלהם לשעת נעילה

מי היו הפנתרים השחורים והקשר שלהם לשעת נעילה

הסדרה שעת נעילה החזירה אל התודעה הקולקטיבית של הציבור הישראלי את תנועת המחאה של שנות השבעים שנקראה הפנתרים השחורים. אז הם היו מוקצים מחמת המיאוס, היום הם כבר הפכו למיתוס ישראלי. מי היו הפנתרים השחורים ומה הקשר שלהם לסדרה שעת נעילה לצפייה ישירה בערוץ כאן תאגיד השידור

מי היו הפנתרים השחורים והקשר שלהם לשעת נעילה

מי היו הפנתרים השחורים והקשר שלהם לשעת נעילה

השם תוצרת אמריקה המחאה תוצרת הארץ הדיכוי תוצאת מפא"י

שנות השבעים הסוערות במדינת ישראל על רקע מלחמת ההתשה, הבעיות החברתיות שנוצרו עקב המשבר הכלכלי ועצירת הבנייה היו המצע הפורה עליו צמחה תנועת הפנתרים השחורים. באופן רשמי הוקמה התנועה בשנת 1971 על ידי צעירים אידאליסטים תושבים שכונת מוסררה בירושלים. הם מחו על חוסר האיזון והאפליה בה נקטה ממשלת ישראל ביחסה לשכבות החברתיות הנמוכות במדינת ישראל לעומת היחס המועדף שקבלו העולים מברית המועצות. אותו יחס שקבל ביטוי במערכון של לול העולים החדשים.

"התעלמות הממסד מהבעיות החברתיות הקשות"

חברי הגרעין המייסד של התנועה היו ראובן אברג'ל, סעדיה מרציאנו, צ'רלי ביטון, רפי מרציאנו, אלי אביכזר, רוני הורביץ, מוריס קבילו, מאיר לוי, כוכבי שמש, יצחק ג׳קי דיין. אולם הם לא זכו לקרדיט כמובילי מחאה והעיתונות המגויסת של אותה תקופה תארה אותם כאוסף של עבריינים, בעלי שעות שמאל קיצוניות ( דובר על קשר לתנועת מצפן ).

שניים מחברי התנועה אף כהנו לימים כחברי כנסת. סעדיה מרציאנו בכנסת התשיעית, צארלי ביטון בין השנים 1977-1992 כח"כ מטעם חד"ש.

פעולות המחאה של הפנתרים השחורים

על אף שחלק מחבריה של תנועת המחאה היו ממוצא אשכנזי, מרבית פעולות התנועה היו מכוונות נגד הממסד והצפת הפערים בין חלקי העם. בין הפעולות הבולטות של התנועה זכורות שלושת התקריות הבאות:

  • השלכת שק מלא עכברים חיים לעבר דלת ביתו של שר הסעד.( אז שר הרווחה )
  • הפעילים היו מגיעים לשכונות המבוססות בירושלים בשעות הלילה ואוספים את בקבוקי החלב שהיו מונחים שם. במקומם השאירו פתק מתריס עם הסבר: "בקבוק זה יכל להאכיל 10 חתולים ובמקום זה לקחנו אותו לשם האכלת 10 ילדי משפחות מצוקה".
  • החבורה פרצה חלקה מוצרי מזון בסיסי כמו שמן, שהושג בפריצה שנערכה למפעל

הם לא נחמדים אמרה גולדה מאיר וסללה את מהפך 77

גולדה מאיר אדריכלית אסון יום הכיפורים, מצוטטת כמי שאמרה את משפט המפתח כלפי פעילי תנועת הפנתרים השחורים.

על אף שיש ניסיון לנקות את גולדה מאיר מהציטוט המיוחס לה, נקודת הבר בחברה הישראלית הייתה ללא ספק אמירה שלה בגנות פעילי התנועה. ב 18/05/1971 לאחר הפגנה בסיום חגיגות המימונה. ההפגנה הייתה סוערת וגולדה צוטטה כי מה שאמרה שהמפגינים אינם נחמדים. לימים היא הכחישה את הדברים ואת ההקשר בו נאמרו. אז מה.

סרטון וידאו קצר על הפנתרים השחורים, הרקע להרמת התנועה וטענה שהובילו שינוי חברתי בישראל

 

משעת מחאה לסדרה שעת נעילה

תנועת הפנתרים השאירה מאחוריה מעט הישגים מעשיים אבל היא הפכה למיתוס ושם נרדף למחאה בישראל. במשך השנים הד קיומה הוטמע התודעה הישראלית כשם נרדף לתנועות מחאה קיצוניות ובעיני רבים היא נחשבת לתנועת המחאה שהצמיחה לימים את תנועת ש"ס.

בסדרה, השנויה במחלוקת, שעת נעילה לצפייה ישירה פרקים מלאים, מוצגים שלושה צעירים ירושלמים על רקע מלחמת יום כיפור כמי שמתמודדים בין הקונפליקט העדתי חברתי למצפון וחובתם המוסרית להילחם עבור המדינה שלא ממש עשתה משהו לשפר את עצם קיומם.

טריוויה מלחמת יום כיפור והסדרה שעת נעילה

תוצאות!

ברכות! הציון שלך מעל 85% תשובות נכונות ואתה מפגין ידע בנושא מלחמת יום כיפור!

הפנתרים השחורים ושעת נעילה- כל האמת!

בדוק כעת אם מגיע לך החזר מס 

#1. באיזה שנה נערכה מלחמת יום הכיפורים

#2. הסדרה שעת נעילה עוסקת באירועים בגזרה

#3. הסרט עוז 77 של אבי קהלני נקרא כך על שם

#4. בסדרה שעת נעילה משחק אביב אלוש בתור

#5. מי טבע את הביטוי "העיניים של המדינה"

לחץ לסיום וקבל ציון