צום עשרה בטבת 2023 הסבר זמני הצום

צום עשרה בטבת 2023 הסבר זמני הצום תשפ"ד לזכר חורבן בית המקדש ויום הקדיש הכללי

במסורת היהודית ישנם ארבעה ימי צום ותענית לזכר חורבן ירושלים בימי ממלכת יהודה. מה בכתבה?. צום עשרה בטבת 2023 הסבר זמני הצום, למה צמים ומה קרה בשנת 588 לפני הספירה. אתר מסורת ישראל ימים מיוחדים במסורת היהודית וזמני הצום. 

יום תענית לזכר המצור על ירושלים צום עשרה בטבת 2023 הסבר זמני הצום

כאמור במסורת היהודית ישנם ארבעה ימי תענית לזכר החורבן. בואו ניזכר בתאריכים שלהם: 

עשרה בטבת – יום תחילת המצור של נבוכדנצר על ירושלים. בסוף המצור שאירע בשנת 588 לפני הספירה נחרב בית המקדש הראשון. תאריך זה משמש גם לציון יום הקדיש הכללי.
שבעה עשר בתמוז – בשנת 70 לספירה. זכר ליום בו נכבשה ירושלים על ידי טיטוס והוחרב בית המקדש השני. 
תשעה באב – מציינים את זכר החורבן שבו חרבה ירושלים ושני בתי המקדש. 
צום גדליה, בג' בתשרי רצח גדליה בן אחיקם. 

תמונות צום קל עשרה בטבת

תמונות צום קל עשרה בטבת

תאריך עברי לועזי יציאת הצום וכניסת השבת

השנה הצום יוצא ביום שישי תאריך לועזי 22/12/2023, נהוג להתחיל את התענית בשעות הבוקר ולסיים אותה לאחר כניסה שבת בשעה 16:59.

עוד באתר התאמה לפי שמות נומרולוגיה

ממתי צמים י בטבת?. נהוג על פי המסורת להתחיל את הצום עם עלות השחר. אז, בכפוף למסורת ודעת הרבנים, אוכלים כזית, שוטפים פנים ומתחילים בתענית צום י בטבת עד לשעת הסיום.

מי היה נבוכדנצר מחריב בית המקדש?. 

מלך בבלי, שככל הידוע עלה לשלטון בשנת 605  לפני הספירה. הוא מחריבו של הבית המקדש הראשון והוא נחשב לאחת הדמויות המתועבות במסורת ישראל.

האזכור בתנ"ך ספר מלכים לחורבן בית המקדש הראשון וכיבוש ירושלים 

הָעֲשִׂירִי בֶּעָשׂוֹר לַחֹדֶשׁ בָּא נְבֻכַדְנֶאצַּר מֶלֶךְ בָּבֶל הוּא וְכָל חֵילוֹ עַל יְרוּשָלַיִם וַיִּחַן עָלֶיהָ וַיִּבְנוּ עָלֶיהָ דָּיֵק (מגדל) סָבִיב. וַתָּבֹא הָעִיר בַּמָּצוֹר…. וַיֶּחֱזַק הָרָעָב בָּעִיר וְלֹא הָיָה לֶחֶם לְעַם הָאָרֶץ.  מתוך ספר מלכים ב', פרק כ"ה, פסוק א'; ספר ירמיהו, פרק נ"ב, פסוק ד'

יום הקדיש הכללי 2023

ביום זה מציינים את הקדיש לזכר קורבנות השואה שמקום קבורתם לא נודע. לפי אתר הכנסת, בשנת 1949 קבעו מועצת הרבנות הראשית ומשרד הדתות שיום זה יהיה יום הקדיש הכללי לזכר קורבנות השואה. בהחלטה זו באה לידי ביטוי ההשקפה כי חורבן יהדות אירופה הוא חלק בלתי נפרד מההרג והחורבן שפקדו את עם ישראל משחר ההיסטוריה.

 

שבת פרשת וייגש זמני הדלקת נרות כניסת שבת מוצאי השבת

כניסת שבת 22/12/2023 בשעה 16:19
צאת השבת: בשעה 17:22
סיום הצום בשעה 16:59