50 גוונים של כינור תזמורת הבארוק ירושלים

50 גוונים של כינור תזמורת הבארוק ירושלים

תרבות בימים לא קלים עושה טוב על הלב לכולם. בשורה טובה שאנו שמחים לכתוב עליה כאן באתר היא מיזם חדש של תזמורת הבארוק ירושלים המשיקה את ספרו פורץ הדרך של וולטר רייטר – 50 גוונים של כינור הנקרא באנגלית The Baroque Violin and Viola: a 50 lesson course (OUP, 2020). ההוצאה לאור תלווה בסדרת מופעי רשת ב-6-7 בפברואר 2021 כמה שבוע לפני יום המשפחה ויום האהבה הבינלאומי.

50 גוונים של כינור וולטר רייטר

50 גוונים של כינור וולטר רייטר

הרבה לפני ימי האינטרנט שודרה ברשת ג של קול ישראל תכנית בשם ימי הבארוק והרנסנס. עם הרדיו שהיה לנו בחדר הקשנו לה באדיקות אחותי ואני. היא שונה, מיוחדת ובעיקר מרתקת. אנחנו גדלנו על שרידי המוזיקה המזרחית של שנות השמונים ועל שיעורי זימרה במושבה הקטנה שלנו. והבארוק היה כמו איזה צוהר לעולם רחוק ומרתק. לכתוב את הידעה הזו כעת, היא סוג של תקווה שאולי משהו יקרא וייחשף לסגנון המיוחד הזה.

נעים מאד- זו מוזיקה בסגנן הבארוק

מוסיקת בארוק היא סגנון של מוזיקת אמנות מערבית שהורכבה משנת 1600 עד 1750. עידן זה עקב אחר הרנסאנס, ואחריו הגיע העידן הקלאסי. המילה "בארוק" מגיעה מהמילה הפורטוגזית barroco, שפירושה פנינה מעוותת, תיאור שלילי של המוסיקה המעוטרת והמעוטרת בכבדות של תקופה זו. מאוחר יותר, השם החל גם על האדריכלות של אותה תקופה.

בתקופת הבארוק הפכה מוסיקה אינסטרומנטלית לחשובה לא פחות ממוסיקה ווקאלית.

הכירו וולטר רייטר איש נורווגיה שלמד בישראל 

הסופר והמוזיקאי רייטר חי ולימד בישראל בשנות ה-70 וה-80, אז היה בין הראשונים במדינה שהתעניין בכלי הבארוק ובביצוע מיודע היסטורית של מוסיקה עתיקה. רייטר היה משמעותי במיוחד בהקמת סצנת הביצוע ההיסטורי בישראל. תרומתו להקמתה של תזמורת הבארוק ירושלים, הרכב הביצוע ההיסטורי הראשון והמוביל בישראל, היתה משמעותית לאין ערוך.

The Baroque Violin and Viola: a 50 lesson course שנכתב על ידי וולטר רייטר, הוא ספר פורץ דרך שראה אור לאחרונה על ידי הוצאת הספרים של אוקספורד (OUP). לוולטר רייטר, כנר בארוק בריטי יוצא מן הכלל ופרופסור לכינור ב- Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance ובקונסרבטוריון המלכותי בהאג, יש קשר חזק לישראל.

אירועי רשת וקונצרט חגיגי תזמורת הבארוק ירושלים 

6.2.2021 בשעה 20:30
קונצרט חגיגי ובו זרקור על נגני התזמורת, תלמידיו של וולטר רייטר

7.2.2021 בשעה 11:00
סימפוזיון בינלאומי בהשתתפות: פרופ' דוד שמר, הכנרת רייצ'ל פודג'ר, פרופ' דייויד אירווינג, ד"ר יואל גרינברג. הכנרת נעם שוס.
שידור חי

7.2.2021 שעה 14:00 כיתות אמן:
וולטר רייטר יעביר כיתות אמן לחמישה כנרים ישראליים.
שידור חי
כלל האירועים ישודרו לקהל הרחב ללא תשלום, בהרשמה מוקדמת.

מוסף תרבות אומנות ופנאי